Jak reagować na przemoc – skrypt reakcji.

Jeżeli widzisz lub choćby podejrzewasz, że ktoś bije lub zaniedbuje dziecko nie wahaj się – reaguj! Zawiadom Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole gdzie uczęszcza dziecko albo zadzwoń pod 997 lub 112. Jeżeli któraś z tych instytucji zbagatelizuje problem zawiadom Rzecznika Praw Dziecka.

Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem.

W związku z tym, ze czasami trudno jest zdecydować się na kolejne kliknięcie postanowiłam dołączyć do wpisu nie tylko link do strony źródłowej ale i całość materiałów.

Mam nadzieję że pomoże to rozpropagować reagowanie na przemoc w sposób, który jest asertywny i jednocześnie bezpieczny dla osoby podejmującej interwencję.

jakreagowac

A to animacja 1 – JAK REAGOWAĆ NA ULICY