1. Ucz się mając swe ciało w odpowiedniej postawie

Ucz się mając swe ciało w odpowiedniej postawie

Leżąca „postawa”, wygodne rozłożenie się w fotelu to pozycje ciała, które nie sprzyjają nauce. W ten sposób możesz czytać rozrywkową książkę, a nie uczyć się.

Siedząc na krześle będąc lekko pochylonym do przodu, lekko – tak aby mięśnie pleców były lekko naprężone, z prostym kręgosłupem – ot, co jest najlepsze do nauki. Proste plecy, prosta postawa – to wywołuje u ciebie bojowy nastrój; tak też wyglądają wzorowe sekretarki podczas pracy. Od razu widać że intensywnie pracują. W czasie kiedy piją kawę lub plotkują wyglądają zupełnie inaczej – możesz nawet z daleka określić czy wewnątrz firmy praca wre, czy leci „obijaństwo” 🙂

Odpowiedni układ ciała albo ci pomaga, albo przeszkadza. Im bardziej pionowo się trzymasz, tym jesteś bardziej skoncentrowany, zebrany „do kupy”. Im bardziej poziomo – tym łatwiej zasnąć.

Prosta postawa jest bardzo powszechnie stosowana – samą postawą ciała jesteś w stanie zmienić swój nastrój, koncentrację.

To samo jest z twoją koncentracją w powiązaniu z postawą ciała. Prosta, z uniesioną głową wspomaga koncentrację; zgarbiona, wyluzowana z głową w książkach sprawia, że wyglądasz jakbyś rył, zamiast się uczył, a ryciem zajmują się inne stworzenia. 🙂

Co nie znaczy, w czasie nauki że masz być prosty i naprężony – wręcz przeciwnie – powinieneś byś zrelaksowany. Przecież możesz mieć proste plecy i jednocześnie utrzymywać niektóre partie mięśni w stanie relaksu – niepełnego oczywiście.
Spróbuj nawet teraz w tym momencie jak to czytasz wyprostować się, podnieść głowę …i jak się czujesz – inaczej, co?

No to rób tak podczas nauki – zobaczysz efekty.