2. Ucz się w miejscu, w którym lubisz przebywać

Ucz się w miejscu, w którym lubisz przebywać

które nie wywołuje u ciebie reakcji odrzucających. Ucząc się w takim miejscu będziesz naturalnie czuł się psychicznie wygodnie, łatwo będzie ci się skoncentrować – innymi słowy – ucz się w miejscu w którym „czujesz się jak u siebie w domu”.

Obcy pokój, dla niektórych może to być czytelnia – nie ucz się w takich miejscach, bo to nie ma większego sensu.
Twój osobisty pokój lub przynajmniej kącik, w którym masz zgromadzone wszystkie rzeczy do nauki, do którego wchodząc czujesz się jak ryba w wodzie – ot, gdzie powinieneś się uczyć.

W pozytywnym nastroju, przyjaznym otoczeniu mózg łatwiej przyjmuje nowe informacje, uwaga nie jest odciągana przez ciągłą psychiczną niewygodę.

Niech będzie to miejsce, w którym zwykle się uczysz

a którego nie używasz do pisania listów, do marzenia, do spania, ponieważ nastrój i reakcja mózgu kiedy znajdziesz się w takim pomieszczeniu zmusi cię do tego, że będziesz myślał w kategoriach: co by tu zjeść (kuchnia), położyłbym się na minutkę (sypialnia), a co tam w telewizji leci (salon). Wobec czego możesz zapomnieć o koncentracji na nauce.

Zaprojektuj sobie stałe miejsce do uczenia się – jeśli masz swój pokój – jesteś w najlepszym wyjściu. Możesz zorganizować sobie nawet kawałek swego pokoju – biurko w taki sposób, że jak tylko przy nim usiądziesz, nabierasz wielkiej ochoty do lepszego uczenia się (chociaż nie wierzę, aby ktoś w ogóle miał na to ochotę :-))

Ale dyrektorski nowoczesny fotel, biurko z równo poukładanymi materiałami do nauki, motywujące plakaty na ścianie – bardzo pomagają podczas nauki.

Dobrym miejscem jest również czytelnia, gdzie wszyscy przychodzą tylko po to aby się uczyć – ta atmosfera – wszystkie kujony ryją aż miło, wielkie płachty papieru na deskach kreślarskich – ktoś coś projektuje, kolumny książek na stołach – taka atmosfera daje ci do zrozumienia że tu trzeba się uczyć i to poważnie.

Nie wszyscy są zwolennikami uczenia się w czytelniach – miejsce to ma swoje również minusy, ale jeśli lubisz tam studiować to jak najbardziej jest to polecane.

Jeśli odpowiada ci to miejsce to definitywnie powinieneś to wykorzystać i uczyć się tam, aczkolwiek taka czytelnia ma również swoje minusy. Np. nie możesz poćwiczyć w trakcie przerw podczas studiowania, nie możesz uczyć się w pełni aktywnie – powtarzać na głos, rysować sobie dookoła kolorowe ilustracje wspomagające zapamiętywanie i zrozumienie, nie możesz głośno nagrywać na dyktafon pytań do studiowanego materiału, itd.

Ale punktem jest – ucz się w miejscu, którego nastrój pomaga ci w koncentracji. Co jest takim miejscem – to już twoja sprawa.