6. Ucz się w okresie najwyższej dziennej energii, efektywności

Kucie po nocach, uczenie się w zatłoczonych autobusach – historia codzienności. Nic dziwnego, że do szkoły przychodzisz zmęczony ze szczątkami wiedzy w głowie.

Wykorzystaj naturę, aby pomagała ci w nauce, a nie przeszkadzała.
Po pierwsze wykorzystaj swoje naturalne zdolności jakie posiada mózg,
a po drugie wykorzystuj naturalne zjawiska jakie towarzyszą twemu otoczeniu i twojemu ciału.

A jest nim m.in. dobowy cykl aktywności/energii. Podejrzewam, że to zjawisko naukowo nazywa się inaczej, ale tak to nazwałem dla celów roboczych.

Chodzi o to, że w ciągu całej doby istnieją różne poziomy dostępnej w twoim ciele energii – od rana do południa rośnie, około 13.00 i przez następne 2 godziny spada, i później znów rośnie, aby wieczorem zacząć opadać aż do minimum, osiągając min. około godz. 3.00; później znów zaczyna rosnąć.
I tak w kółko

Spójrz na załączony wykres:

 

krzywawydajności

Jest to bardzo uproszczony wykres i pewnie znawcy tematu mnie teraz wyśmieją, ale mniej więcej tak to wygląda.

Innymi słowy ucz się w okresach, kiedy dysponujesz największą dostępną energią, kiedy aktywność ciała i umysłu jest największa.
Jak widzisz jest to dzień – a NIE późny wieczór i noc! 🙂

Oczywiście ten wykres jest pewną średnią dla ogółu ludzkości. Każdy człowiek ma również swój własny cykl aktywności wytworzony na bazie nawyków – tzw. ranne skowronki i nocne sowy.

Jeśli przez jakiś długi okres czasu chodzisz bardzo późno spać – np. o 1.00 w nocy, to godziny od 22.00 do 0.00 nie są dla ciebie takie najgorsze do nauki – ponieważ jeśli akurat zawsze o tej porze uczysz się, twój mózg przyzwyczaił się już, że o tej porze należy przyswajać informację. Pewnie jeślibyś z takim nawykiem chciał się położyć się spać o np. 22.00, to pewnie nie mógłbyś długi czas zasnąć. Jest to naturalne.

Zatem ucz się w czasie dnia, albo w wypracowanym przez ciebie okresie – jednak dzień lub wczesny wieczór jest o wiele lepszy, bo nawet jeśli późne wieczorne godziny są dla ciebie dobre, ta każda ranna i dzienna (oprócz 13.00 -15.00 ) jest i tak o wiele lepsza.